annebebek.com - Anne sütü ve emzirmenin bilgi nokası

 
Anne Hizmet Birimi'nden
"Emzirme Danışmanlarımız"a
0 (216) 455 40 78
ve
0 (232) 464 20 36

numaralı telefondan
ulaşabilirsiniz!

Anne Sütü Emzirme Danışmanlık Süt Pompaları Emzirme Yardımcıları Emzirme Aksesuarları
Yapay beslenmenin(biberonla beslemenin) sakıncaları
 

Yapay beslenme sonucu özellikle anne biberon kullanıyor ve her beslenme sonrası kaynatmıyor ise bakteriyel bulaşma (kontaminasyon) olabilir. Bakteri, ek besinler içinde hızla çoğalır. Süt ekşi bir koku almadan, bir başka deyişle bozulduğu anlaşılmadan uzun bir süre önce de bebek için tehlikeli olabilir.

İnek sütü enfeksiyonlara karşı koruyan canlı beyaz küre ve antikorlar içermez. Yapay beslenen bebeklerde ishal ve solunum yolu enfeksiyonları daha sık olur.

YAPAY BESLENEN BEBEKLER DAHA SIK HASTA OLUR.  

Bazı annelerinin hazır mama ya da inek sütü satın alma gücü yoktur. Sulandırılmış süt verirler, diğer ek besinleri veremezler.

Beslenme değil doyurmaya çaba gösterirler. Bu durum bebeğin büyüme - gelişmesini olumsuz etkiler.

İnek sütünde bulunan demir, anne sütünde olduğu gibi tümü ile emilemez. Böylece yapay beslenen bebeklerde demir eksikliği anemisi daha erken ve sık gelişir.

BİBERON, BESLENME BOZUKLUĞUNA YOL AÇAR.  

İnek sütü, bazen hipernatremi (kan sodyum düzeyinin yükselmesi) yapacak kadar çok tuz içerir. Bu durum özellikle ishal olan çocuklarda daha hızla su - tuz dengesi bozulduğuna neden olur.

Kalsiyum ve fosfat fazlalığı, kaslarda titremeler ve kasılmalara yol açar.

İnek sütünde, anne sütüne oranla daha fazla doymuş yağ asiti bulunur. Sağlıklı gelişen bir bebek için ise doymamış yağ asitlerine gereksinim vardır. Öte yandan inek sütü yeterli esansiel yağ asitleri (linoleik asit) ve kolesterol içermez. Bu yağ asitleri beyin gelişimi için gereklidir. 

İnek sütünde gereğinden çok protein kazeini bulunur. Kazein içinde, bebeğin henüz yeterince gelişmemiş böbrekleri tarafından atılması son derece güç olan karışık amino asitler bulunur. Annelere, ilk bebeklik döneminde inek sütünün sulandırılarak total proteinin azaltılması öğretilir. Öte yandan sulandırılmış sütün enerji açığı yaratarak büyüme- gelişme geriliği yapacağı, sistin ve taurin gibi bebeğin beyin gelişimi için gerekli esansiel amino asitlerin de bu sulandırılma sonucu yetersiz kalacağı unutulmamalıdır.

İnek sütünün, sindirimi daha güçtür. Yağların sindirimi için gerekli lipaz enzimi yoktur. Keza, kazein formlarının sindirimi de güçtür. Sindirimin güç ve yavaş oluşu, inek sütünün anne sütüne oranla bebek midesinde daha çok kalmasına, doygunluk hissine yol açar ve sık acıkan bebek görünümü yaratmazlar. İnek sütüyle beslenen bebekte kabızlık çoğu kez daha sık görülür.

İnek sütü alan bebeklerde astım ve ekzema gibi alerjik sorunlar daha sık görülür.

Biberondan emmeyi öğrenen bebek, anne memesini reddeder. Meme başı şaşkınlığı adı verilen bir tablo ortaya çıkar.

Anne sütü ile beslenmenin yetersiz ve başarısız oluşunun nedeni çoğunlukla birkaç kez bile olsa denenen biberondur.
Arzu Üstündağ
DUNYANIN ON CESIT HALI VAR

Sutumuzu de saklayalim !

Saklama, biriktirme. Kenara koyma, stoklama…. Biz kadinlarin pek sevdigi dogasina ozgu bazi kavramlardan degilmi? Yuvayi disi kus yapar misali..

Hele bir de soz konusu olan bebegimiz olunca onun icin en saglikli en guvenilir olani daha bir saklamali, kimimiz dar gunlerde kimimiz cogu gunde sakladiklarimizi kullanabilmeliyiz, oyle degil mi?


Devami...
Ganimet Uslu
Özel Anneler...
Anne sütünün tartışılmaz yararını bilerek, emzirmede karşılaştığı her çeşit engellere rağmen çözüm üreten, emzirme danışmanından yardım alan ve bebeklerini sadece annesütü ile besleyen anneler gerçekten çok özeller.
Devami...
Duygu Akgün
ÇOCUK MU KARİYER Mİ? İŞTE 6 ÇÖZÜM
Günümüz çağdaş kadını için en bilindik ikilemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor çocuk mu kariyer mi yapılmalı sorusu. Bugüne kadar pekçok sosyal tartışmanın ana sorunsalını oluşturan "kadın", günümüzde sahip olmak için çoğu zaman savaşmak zorunda kaldığı ve edindiği haklara rağmen hala seçim yapmak zorunda bırakılıyor. Çocuk yapıp evinin kadını mı olacaksın, kariyer yapıp çocuk özlemi ile mi yaşantını geçireceksin deniyor aslında anne adaylarına işverenler tarafından. Peki ikisi birlikte neden yapılamasın?
Devami...
Elif Sezer
Mutlu Emzirme Haftaları
Öncelikle hepimize mutlu emzirme haftaları diliyorum. Bende 21 ay emziren bir anne olarak bu konu ile ilgili birçok endişelerim ve tedirginliklerim olmuştu. Eğer sizinde bu gibi düşünceleriniz varsa şimdiden söyleyeyim hiç endişelenmeyin...
Devami...
Benim Hikayem: Annelerin emzirme hikayeleri. Bebekleri ile paylaştıkları mutu anılar.
 • Elif KAPLAN
  Size çok teşekkür ederim.
  Beni çok mutlu ettiniz.
  Hala da ediyorsunuz
  Şu an dünyada en sevdiğim marka AMEDA ürün de
  çiftli LACTALINE.
  3,5 ayda sütüm neredeyse bitmişken tanıştığım...
  5/Ekim/2010 Devami icin...
 • Fatma TAŞKIRAN
  MERHABALAR

  SİZLERLE TANIŞMAM İLK KIZIM İREM’İN 06.07.1999 TARİHİNDE DÜNYAYA GELİP BENİM 3 AY SONRA İŞE BAŞLAMAMLA BAŞLADI.

  TABİKİ O ZAMANDA ŞİMDİKİ GİBİ EN BÜYÜK ARZUM KIZIMI ÇALIŞT...
  28/Mayıs/2010 Devami icin...
 • Duygu Hn- İzmir
  Merhabalar,

  11 Mart 2010' da hayatım farklı bir boyut kazandı ve canım oğlum Uras'ı dünyaya getirdim...Artık benim için hayat tamamen farklılaşmıştı...Ancak ilk günlerden beri yaşadığım emzir...
  26/Mayıs/2010 Devami icin...
Diger Hikayeler

| Ana Sayfa | Anne Sütü | Emzirme | Danışmanlık | Bebek Dostları | Süt Pompaları | Emzirme Yardımcıları |

| Emzirme Dünyasından Haberler | Annelerin Emzirme Hikayeleri | Site haritası (Site Map)


Tüm içerik Piyon Ltd. Şti. (http://www.piyon.com.tr/) tarafından hazırlanmıştır.

İzinsiz olarak hiçbir kopyalanamaz, aksi halde yasal işlem yapılır.

Site yazılım ve tasarımı: Membra

Emzirmek her annenin, anne sütü almak da her bebeğin en doğal hakkıdır.