0-1 Yaş Çocuğu İçin Faydalı Oyuncaklar

12 Nis 2019 00:00

 

 

Bebeğinizin ilk yılı çok önemlidir. Beyin gelişimi doğumdan hemen sonraki ilk yıl içinde tamamlanır. Bebeğinize değişik kavramlar, şekiller, dokular ile tanıştırmanız, onun zeka gelişimini etkiler. Bebeğinizi anlamak ve onun isteklerini bilmek için konuşmasını beklemek çok geç olabilir. Dikkatli bir anne, bebeği ile iletişime geçip onun sevdiği ve sevmediklerini, ilgilendiği ve ilgilenmediği her şeyi ayırt edebilir. Bebeğinizin sadece bakımı ile ilgilenmeyin, onunla oyunlar oynayıp keyifli ve verimli vakit geçirin. 

0-6 aylık bebek için oyunlar ve oyuncaklar 

Yeni doğan bebekler sadece siyah ve beyaz rengi ayırt edebilir. Ayrıca belirli mesafedeki uzağı da göremezler. Çizgiler, noktalar ve bazı şekiller onun ilgisini çekecektir. Beşiğin kenarına yerleştirilen dikkat çekici renklerle yumuşak şerit şeklindeki bez oyuncaklar en iyisidir. Yumuşak ve hafif ses çıkartan oyuncaklar bebeğin dikkatini çekecektir. Kırılmayan, oyuncak yumuşak ayna, bu çağda bebeklerin çok ilgisini çekecektir. Kendi görüntüsüne zamanla gülecektir. Bebeğinizin altını değiştirirken onunla konuşmanız ve göz göze olmanız duyularını uyaracaktır. Bebekler bu zamanlarda gözleriyle bir şeye odaklanabilir ve takip edebilirler. Nesneleri elleriyle kavrayabilirler ve dokunmak isterler. Ayrıca her şeyin tadına bakmak isteyeceklerdir. Bu aylarda üstten sarkan sesli ve müzikli oyun grupları, onları çok eğlendirecektir. Sıkınca çeşitli sesler çıkaran oyuncaklar yeni şeyleri keşfetmesini sağlayacaktır. Ritim duygusunun gelişimini sağlayan renkli çıngıraklar bu çağın vazgeçilmezleridir. Klasik cee-e oyunundan vazgeçmemek gerekir.

6-12 ay bebek için oyun ve oyuncaklar 

Bu dönemde bebeğiniz her şeyi karıştırmaya bayılacaktır. Ellerini çırpmak, çığlıklar atmak, bu dönemin en belirgin özelliğidir. Ayakta durma denemelerine başladığı ve el-göz koordinasyonunu iyice geliştiği bu dönemde bebekler, iç içe geçen plastik kaplar çok basit gibi görünse de bu çağda en verimli oyuncaklardır. Emeklemesini teşvik etmesi için sevdiği bir oyuncağı yere koyup, yetiştiğinde daha ileri koyup biraz hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Plastik mutfak kapları da onun için çok ilgi çekici olacaktır. İç içe geçirmeye çalışması ve deneyerek bulması zekasını olumlu yönde etkileyecektir. Ses çıkaran müzikli telefon sizi taklit eden bebeğinizin çok hoşuna gidecektir. Meraklı bir çağda olan bebeğinizin araştırmacı ruhunu ve hareketlerini geliştirecek oyun ve oyuncaklara ihtiyacınız olacaktır. Emekleyen veya yürümeye çalışan bu enerjik bebekler için müzikli oyuncaklar idealdir. Dans etmeyi seven, müzik ve ritim duygusunu geliştiren bebekler için oyuncak müzik aletleri alınabilir. Yerde uzun süre durabilen ve nesnelerin hareketini merakla inceleyen bebekler için top, çok eğlenceli ve gelişimlerini destekleyen bir oyuncak olacaktır.

 

 

Oyuncaklara belirtilen linklerden ulaşabilirsiniz.

6-12 Yaş için uygun olabilecek sesli oyuncak için

 https://www.annebebek.com/isikli-sesli-hareketli-oyuncaklar

6-12 Yaş için uygun olabilecek oyun kartları ve oyun halısına

 https://www.annebebek.com/aktivite-oyun

E-Bülten Abone Ol

En son haberler, bildirimler ve daha fazla tasarım için kaydolun

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı