Mucizenin Adı Anne Sütü

Bir kadın için annelik, dokuz ayın sonunda bebeğini kucağına aldığında değil, karnında bir mucizenin filizlenmeye başladığını öğrendiği anda başlar. 25 Ara 2018 00:00

Bir kadın için annelik, dokuz ayın sonunda bebeğini kucağına aldığında değil, karnında bir mucizenin filizlenmeye başladığını öğrendiği anda başlar. İşte o an, kadının hayatında yeni bir dönem başlar ve hayata bir daha asla eski bakış açısıyla bakabilmenin mümkün olmadığını anlar. Anneler artık tek bedende atan iki kalp haline dönüşmüşlerdir ve can verdikleri bebekleri hayatlarının en değerli varlıkları olmak üzere hayatlarının merkezinde yerini almaya hazırlanmaktadır.

Dokuz ayın sonundaki o ilk buluşma anı ise, bir kadının hayatındaki en kutsal ve en unutulmaz andır. Bebeğinin kokusunu ilk defa içine çeken bir anne için artık yeryüzünde bebeğinin kokusundan daha güzel bir koku kalmamıştır. Bir anne, hayatındaki en kıymetli varlığını, yani bebeğini kucağına aldığında tüm benliğini öyle bir his sarar ki, artık onun için yapamayacağı şey kalmamıştır. Son nefesine kadar onun için yaşamak, mücadele etmek ve bebeğinin en iyi şartlarda büyümesini sağlamak hayatının yegâne amacı haline gelmiştir.

İşte tam da bu yüzden anneler, zaman zaman kendi sağlıklarını geri plana atarak doğru bilinen yanlışları yapıp kendilerine zarar verebilmektedirler. Ama aslında unutulmaması gereken oldukça önemli bir nokta vardır. Bir bebeğin sağlıklı ve mutlu büyüyebilmesi için, önce annenin kendisine çok iyi bakması gerekmektedir. Çünkü, emzirme döneminde annelerin birçok problemle karşılaşması mümkün. Bu problemlerle başa çıkmanın yolu ise, doğru bilgileri edinerek gerekli önlemleri zamanında almaktan geçiyor.

Sütünüz gelmiyorsa endişelenmeyin

            Doğumundan sonra hemen sütünüz gelmeyebilir ya da meme ucunuz şekillenmediği için bebeğiniz kavramakta zorluk yaşayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda panik yapmak yerine, emzirmeye başlamadan uygulayabileceğiniz birkaç yöntem, size bu sorunların önüne geçme konusunda yardımcı olacaktır.

  • Süt kanallarını hareketlendirmek için dairesel hareketlerle nazik masajlar yapabilirsiniz.
  • Baş ve işaret parmağınızla meme ucunu hafifçe sıkıştırarak dışarı doğru çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Süt sağma makineleri ile hem meme ucunu şekillendirebilir hem de süt üretimini harekete geçirebilirsiniz. Süt sağma makinelerini hemen incelemek için: https://www.annebebek.com/sut-pompalari

Meme bakımını ihmal etmeyin

Emzirme döneminde meme uçlarınız tahriş olabilir, meme uçlarınızda çatlaklar meydana gelebilir, meme kanallarında tıkanıklık oluşabilir. Bu sorunların oluşmasını önlemek için yapılması gereken en önemli yöntemler sık sık ve doğru bir pozisyonda emzirmek, temizliği ihmal etmemek, gerekirse meme ucu iyileştirici merhemlerden kullanmak, her iki memenizden de emzirmek, bebeğinizin memenizde uyumasını engellemek, göğüs pedi kullanmak ve doğru sütyeni seçmek olarak sayılabilir.

Beslenmenize dikkat edin

Birçok anne bebeğinin beslenmesine öncelik verirken, kendi beslenmesini geri plana atıp sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir. Halbuki, bir anne ne kadar sağlıklı olursa bebeğini de o kadar sağlıklı bir şekilde emzirebilir. Çünkü annenin yediği her şey, süt aracılığıyla bebeği ile de paylaşılmaktadır. Dolayısıyla hem anneye hem de bebeğine faydalı olacak besinlerin tüketilmesi emzirme döneminde çok daha önemli bir hale gelmektedir.

İşte emzirme döneminde uygulayabileceğiniz birkaç beslenme tavsiyesi:

  • Emzirme işlemi vücuttaki sıvı ihtiyacını arttırdığı için annenin su ihtiyacı da artar. Bu süreçte gün içinde toplam tüketilen su miktarı 3-4 litre olmalıdır.
  • Hurma, rezene çayı, ısırgan otu çayı, dereotu, bulgur gibi besinler anne sütünü arttıran besinlerdendir, günlük olarak öğünlerinizde mutlaka yer vermelisiniz.
  • Protein açısından zengin olan yumurta ve kırmızı eti bolca tüketmeli ve haftada en az iki kere balık yemeye özen göstermelisiniz.
  • Kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt ve peynir tüketmeyi hem kendiniz hem de bebeğiniz için ihmal etmemelisiniz.
  • Bununla birlikte, salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınmalısınız.

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk altı aylık emzirme dönemi, bebeğinizle aranızdaki bağı sağlamlaştıran çok özel bir dönemdir. Annelerin bu dönemden olabildiğince keyif alabilmeleri için öncelikle kendi sağlıklarına dikkat etmeleri, bebeklerinin sağlıklı ve mutlu gelişimleri için de fazlasıyla önemlidir.

Bütün annelerin bu eşsiz dönemi en mutlu şekilde geçirmeleri için kendi uygulayacakları yöntemler kadar dışarıdan alacakları destek de önemli bir rol oynamaktadır. Örnek olarak,  hastane tipi süt pompası ile evdeki konforunuzu bozmadan hastane teknolojisini deneyimleyecek ve işe gitme veya dışarı çıkma durumunuzda bile bebeğinize sütünüzü tüm saflığıyla temin etmeye devam edebileceksiniz. Emziren anneleri göğüs uçlarında oluşan yara ve çatlaklardan korumak ve oluşmuş yaraları iyileştirmek için geliştirilmiş, 925 ayar gümüşten yapılmış göğüs ucu koruyucu kapaklar hem meme ucu çatlağı, meme ucu yarası problemi yaşayan anneler, hem de göğüs ucu yaralarını oluşmadan önlemek isteyen anne adayları için idealdir. Kolayca takılıp/çıkarılabilen pompa sütyenleri ile çalışan anneler ofiste bile rahatlıkla süt sağabilecektir. Emziren annelerin meme ucu anatomisine uygun olarak tasarlanmış, vakum yaparak sağım verimini arttıran ve oldukça pratik bir ürün olan alternatif meme ucu seti ile süt sağma işlemi çok daha pratik olacaktır. Sadece tek el yardımı ile sütün sağımını sağlayan ve tek elle kullanılabildiği için eli dinlendirme imkânı veren manuel pompa adaptörü ile emziren annelerin yorgunluğu en aza inecektir. Annelere bu kıymetli dönemlerinde yardımcı olacak tüm ürünleri incelemek ve satın almak için ürünlerimizin bulunduğu web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  • 2.jpg

E-Bülten Abone Ol

En son haberler, bildirimler ve daha fazla tasarım için kaydolun

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı