Mucizevi Bir Sıvı “Anne Sütü”

Varlığını öğrendiğiniz ilk andan itibaren onu kucağınıza alacağınız günü düşlediniz, onun iyiliği için her detayı düşündünüz, hayaller kurdunuz ve artık o gün geldi çattı. 25 Ara 2018 00:00

Mucizevi Bir Sıvı: “Anne Sütü”

Varlığını öğrendiğiniz ilk andan itibaren onu kucağınıza alacağınız günü düşlediniz, onun iyiliği için her detayı düşündünüz, hayaller kurdunuz ve artık o gün geldi çattı. 9 ay süren serüvenin en heyecanlı ve mutluluk verici aşamasına geldiniz. Bebeğinizi kucağınıza aldınız ve onun o eşsiz kokusunu içinize çektiğinizde anne olmanın ne kadar kutsal bir kavram olduğunu o anda bir kez daha anladınız. Belki onun iyiliği için neler yapabileceğiniz konusunda biraz endişelendiniz. Belki ona yetip yetemeyeceğiniz, onun için en doğru kararı verip veremeyeceğiniz konusunda biraz tedirgin oldunuz. Ama unutmayın ki annelik kavramının getirmiş olduğu içgüdü her zaman doğruya işaret eder. Bu doğruların en başında ise emzirmek gelir. Onun hayata sağlıkla başlayabilmesi için ilk adım olan emzirmek…

Öncelikle kendinizi, “Acaba sütüm gelecek mi?”, “Sütüm bebeğim için yeterli olacak mı?” gibi endişe akımlarına kaptırmayın. Unutmayın ki ne kadar rahat bir psikolojide olursanız kendiniz ve bebeğiniz için bir o kadar rahat bir emzirme ortamı oluşturursunuz. Bebeklerin emme davranışları aynı zamanda sevgi ve güven ihtiyaçlarının da karşılanmasını sağlar. Yani bebekler sadece aç oldukları için değil, sevgi ve güvene ihtiyaç duydukları için de memede olmak isteyebilirler.

Bebeğinizi emzirmek için saat aralıkları koymayın, ne kadar sık emerse süt salgılatan hormonlar o kadar çok çalışır ve sütünüz artar. Ayrıca sık emzirmek göğüslerinizin şişmesine engel olur.

Emzirirken bebeğinizle göz teması kurarak ve konuşarak iletişim halinde olun. Bu durum bebeğinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir. Ayrıca aradaki kuvvetli bağ, süt salgıma hormonlarına olumlu etkide bulunan bir güç unsurudur.

Beslenmenize dikkat edin. Emzirme dönemi boyunca annenin düzenli olarak protein tüketmesi bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle proteinler annelerin beslenme programında mutlaka yer almalıdır. Ek olarak omega deposu olan balığın da haftada iki kez tüketilmesi sütün kalitesini arttırmak için çok önemli. 

Bol su tüketin. Vücudun ürettiği süt miktarının değişmemesi için annenin beslenmesine dikkat ettiği kadar sıvı alımına da özen göstermesi gerekir.

  • 3.jpg

E-Bülten Abone Ol

En son haberler, bildirimler ve daha fazla tasarım için kaydolun

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı